Folkbildning med Ibn Rushd

Folkbildning med Ibn Rushd

Ladda ner vårt material ”Folkbildning med Ibn Rushd Studieförbund” för att veta mer om våra visioner, värdegrund och mål med folkbildningen.

You might also like

The Biggest Supernatural Mystery of South America

The continent of South America is a wonderful place that is full of gorgeous people, incredible scenery, and some fantastic tales, located in the past, present and future. In this

Starta en cirkel

Om ni är några personer som träffas regelbundet eller är verksamma inom en förening, för att lära er mer eller utveckla ett intresse, kan ni starta en studiecirkel tillsammans. Vi

Crystal Skulls

If you have watched the Indiana Jones movie, maybe this is not for the first time you are hearing about the word ‘Crystal Skull’. As a matter of fact, it

Förbundsstyrelse

Ordförande Helena Hummasten Telefon: 076-623 2268 Helena@ibnrushd.se Vice ordförande Nadia Lodin nadia.lodin@ibnrushd.se Kassör Mustafa al-Sayed Issa mustafa.alsayed.issa@ibnrushd.se Förbundssekreterare Zainab Marrakchi zainab.marrakchi@ibnrushd.se Ledamot Zana Muhammed zana.muhammed@ibnrushd.se Ledamot Temmam Asbai temmam.asbai@ibnrushd.se Ledamot

A Tryst with the Ancient Mayan Religious Practices and Beliefs

Like the Inca and Nazca civilizations, the ancient Mayan civilization is one of the most noted and researched among the Mesoamerican tribes. The Mayans have always remained in the center

Mallar

Terminstider Vårterminen startar 1 januari och slutar 30 juni. Höstterminen startar 1 juli och slutar 31 december. Ledarutbildning Utbildning av våra ledare är centralt för vår verksamhet, kontakta någon av

Verksamhetsområden

Ibn Rushd bedriver sin verksamhet inom fyra verksamhetsområden. TRO Här jobbar vi med at stärka den svenskmuslimska identiteten, öka kunskapen om Islam för muslimer och icke-muslimer, skapa interreligiösa möten och

Våra material

Att ansvara, leda, förvalta, företräda, utveckla – Ibn Rushds utbildning för styrelseledamöter Att driva projekt – en handledning för föreningar Ett jämställt föreningsliv – en handbok om vägen till ett

Distrikt Norra

Ibn Rushd Norra med distriktskansli i Sundsvall består av: Gävleborgs, Jämtlands, Norrbottens, Västerbottens och Västernorrlands län. Här arbetar Lejla Porovic som verksamhetsledare och verksamhetsutvecklare samt Maha Alhaddad som studiekonsulent. Norra