Folkbildning med Ibn Rushd

Folkbildning med Ibn Rushd

Ladda ner vårt material ”Folkbildning med Ibn Rushd Studieförbund” för att veta mer om våra visioner, värdegrund och mål med folkbildningen.

You might also like

Verksamhetsområden

Ibn Rushd bedriver sin verksamhet inom fyra verksamhetsområden. TRO Här jobbar vi med at stärka den svenskmuslimska identiteten, öka kunskapen om Islam för muslimer och icke-muslimer, skapa interreligiösa möten och

The Most Haunting Latin American Monsters, Ghosts, and their Legends

Across the Latin America, many spooky stories are popular. Some of the gothic stories have become legendary- as for generations, people listen to them and according to elders, many of

Förbundsstyrelse

Ordförande Helena Hummasten Telefon: 076-623 2268 Helena@ibnrushd.se Vice ordförande Nadia Lodin nadia.lodin@ibnrushd.se Kassör Mustafa al-Sayed Issa mustafa.alsayed.issa@ibnrushd.se Förbundssekreterare Zainab Marrakchi zainab.marrakchi@ibnrushd.se Ledamot Zana Muhammed zana.muhammed@ibnrushd.se Ledamot Temmam Asbai temmam.asbai@ibnrushd.se Ledamot

DISTRIKT Väst

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took

Distrikt Gotland, Stockholm, Uppsala

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took

Distrikt Södra

Adress Kopparbergsgatan 4, 214 44 Malmö Öppettider mån-fre: 09:00 – 17:00 Kollektivtrafik Buss 32 – Ystadsgatan hållplats Telefon: 040 – 813 10 E-post: info@ibnrushd.se

Artiklar och uttalanden

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took

Starta en cirkel

Om ni är några personer som träffas regelbundet eller är verksamma inom en förening, för att lära er mer eller utveckla ett intresse, kan ni starta en studiecirkel tillsammans. Vi

Do you feel the divine in others?

The true work of art is but a shadow of the divine perfection. Devine is the word which can’t be summarized in one sentence. As we know every individual is