You might also like

Våra material

Att ansvara, leda, förvalta, företräda, utveckla – Ibn Rushds utbildning för styrelseledamöter Att driva projekt – en handledning för föreningar Ett jämställt föreningsliv – en handbok om vägen till ett

Folkbildning med Ibn Rushd

Ladda ner vårt material ”Folkbildning med Ibn Rushd Studieförbund” för att veta mer om våra visioner, värdegrund och mål med folkbildningen.

Förbundsstyrelse

Ordförande Helena Hummasten Telefon: 076-623 2268 Helena@ibnrushd.se Vice ordförande Nadia Lodin nadia.lodin@ibnrushd.se Kassör Mustafa al-Sayed Issa mustafa.alsayed.issa@ibnrushd.se Förbundssekreterare Zainab Marrakchi zainab.marrakchi@ibnrushd.se Ledamot Zana Muhammed zana.muhammed@ibnrushd.se Ledamot Temmam Asbai temmam.asbai@ibnrushd.se Ledamot

Verksamhetsområden

Ibn Rushd bedriver sin verksamhet inom fyra verksamhetsområden. TRO Här jobbar vi med at stärka den svenskmuslimska identiteten, öka kunskapen om Islam för muslimer och icke-muslimer, skapa interreligiösa möten och

Pressbilder

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took

Börja samarbeta

Vill er förening börja samarbeta med Ibn Rushd Studieförbund. Läs gärna igenom vår värdegrund och vilka vi är. Därefter tar du kontakt med ditt närmsta distrikt som finns under kontakt.

Förbundskansli

Vår besöksadress är Sundbybergsvägen 1C, 171 73 Solna Växel: 08-56 24 49 00 Ordförande Helena Hummasten Telefon: 076-623 2268 Helena@ibnrushd.se Förbundsrektor Omar Mustafa Sundbybergsvägen 1C, 171 73 Solna Telefon: 0766-232269 omar.mustafa@ibnrushd.se Administrativ

Mallar

Terminstider Vårterminen startar 1 januari och slutar 30 juni. Höstterminen startar 1 juli och slutar 31 december. Ledarutbildning Utbildning av våra ledare är centralt för vår verksamhet, kontakta någon av

Kurser och cirklar

Här kommer vi lägga upp aktuella kurser och cirklar. Håll utkik för mer information.

X